Karabük Afad - Karabük İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü
KRİZ MERK. VE MÜDAHALE

AYDINLIKEVLER MAHALLESİNDE AFETE  HAZIRLIK EĞİTİMİ DÜZENLENDİ.
Aydınlıkevler Mahallesi Muhtarı Adem Maden’ in Karabüklüler Sitesinde organize ettiği eğitim 26.01.2011 günü akşam saat 19.00’ da başladı. İl Afet ve Acil Durum Müdürü Dr. Gazanfer ERBAY ve Şube Müdürü Dursun SÖNMEZ tarafından mahalle sakinlerine doğal afetler ve alınacak tedbirler, deprem öncesi, sırası ve sonrasında yapılacak çalışmalar, yangından korunma önlemleri, yangın söndürme tüplerinin kullanımı, afetlerde hareket tarzı, basit kurtarma, mahalle afet gönüllerinin önemi, herhangi bir afette kurtarma ekipleri gelinceye kadar mahalle afet gönüllülerince yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler verildi. 40 kişinin katıldığı eğitim saat 20.30’ da sona erdi.

AFETE HAZIRLIK EĞİTİMLERİNİN 2.Sİ ÇERÇİLER MAHALLESİNDE YAPILDI.
19 Ocak 2011 tarihinde İlimize bağlı Merkez Mahalle Muhtarları ile yapılan toplantıda İlimizde meydana gelebilecek bir afete hazırlık amacıyla her mahallede muhtarlıklarca belirlenecek site ve apartmanlarda mahalle sakinlerine yönelik afete hazırlık eğitimleri düzenlenmesi kararlaştırılmıştı.
Bu kapsamda, afete hazırlık eğitimlerinin ikincisi Çerçiler Mahallesinde yapıldı. Çerçiler Mahallesi Muhtarı Hüseyin ARSLAN’ ın organize ettiği eğitim 28.01.2011 günü akşam saat 19.00’ da başladı, saat 20.30’ da sona erdi. 25 mahalle sakininin katıldığı eğitimde afetlere karşı alınacak tedbirler, mahalle afet gönüllerinin önemi, basit kurtarma tedbirleri ve yangın söndürme tüplerinin kullanımı konusunda sinevizyon eşliğinde bilgiler verildi.

Sivil Savunma Günü ve Deprem Haftası Nedeniyle Okullarda Eğitim ve Tatbikatlarımız Devam Ediyor.
Milli Eğitim Bakanlığının taşra teşkilatı okul ve kurumlarında,28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 01-07 Mart Deprem Haftası nedeniyle eğitim ve tatbikatlar gerçekleştiriliyor. İlimiz Merkez ve ilçelerindeki toplam 30 okulda, 21 Şubat  - 15 Nisan 2011 tarihleri arasında sivil savunmanın önemi, ikaz ve alarm işaretleri, KRBN silahları ve korunma yolları, sığınaklar, yangın ve deprem konularında İl  Afet ve Acil Durum Müdürlüğü personellerince eğitim verilmeye başlanmıştır. Okullarda ayrıca İkaz Alarm Tatbikatı ve Tahliye Tatbikatları düzenlenmekte, okul  yönetiminin talep etmesi halinde İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü personellerinin gözetiminde öğretmen ve öğrencilerin de katılımı ile Yangın Tatbikatı da gerçekleştirilmektedir.
Bu hafta içerisinde; 21 Şubat tarihinde Karabük Anadolu Öğretmen Lisesinde, 22 Şubat tarihinde Eskipazar İlçesi Gazi İlköğretim Okulunda, 23 Şubat günü Merkez TOKİ Bahattin Gazi İlköğretim Okulunda, öğleden sonra Safranbolu Öğretmen Lisesinde, 24 Şubat tarihinde Ovacık İlçesi Şehit Mustafa Kızılkaya Lisesinde, 25 Şubat tarihinde Merkez Aydınlıkevler İlköğretim Okulunda,öğleden sonra da Merkez Ticaret Meslek Lisesinde eğitim ve tatbikatlar gerçekleştirilmiştir.7 okulda tamamlanan eğitimlere toplam 1816 öğretmen ve öğrenci, düzenlenen tatbikatlara ise toplam 2216 öğrenci katılmıştır.