Karabük Afad - Karabük İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü
HABERLER / Yoshinori Moriwaki konferans verdi
Tarih : 23.11.2015 Okunma : 664
Yoshinori Moriwaki "Deprem Afetine Hazır mıyız" konulu konferans verdi

Yoshinori Moriwaki "Deprem Afetine Hazır mıyız" konulu konferans verdi


Karabük İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından Vali Nafiz Kayalı Gençlik Merkezi’nde 16.11.2015 günü saat 14.00’ de "Deprem Afetine Hazır mıyız?" konulu konferans düzenlendi. Konferans ; Vali Yardımcımız Abdullah ACAR, protokol, vatandaşlar ve öğrenciler tarafından ilgiyle izlendi.
Konferansa konuşmacı olarak katılan Japonya Yurt Dışı İnşaat Şirketleri Derneği Genel Sekreteri Yüksek Mimar ve Depram Uzmanı Yoshinori Moriwaki, deprem hakkında genel bilgilendirmeden sonra sık sık Türkiye ve Japonya karşılaştırması yaparak eksikliklere dikkat çekti. Dünyadaki en şiddetli depremin 9,7 olarak ölçüldüğünü , İzmit’te meydana gelen depremin İstanbul Avcılar’da büyük hasara neden olduğunu hatırlatan Moriwaki, “Uzak olan bir yerin depremden az etkilenmesi gerekir. Bölge, deprem merkezine uzak olmasına rağmen burada yıkım oldu. İstanbul’da yapılan inşaatlardan çıkan topraklar bir yere dökülüyor, dolgu yapılıyor, sonra da dolgu üzerine evler yapılıyor. Zeminin durumuna göre inşaat yapmak lazım. Türkiye’de şimdiye kadar en büyük deprem 7,9 şiddetinde meydana geldi. Genel olarak 7,4 Japonya ile karşılaştırdığımızda çok fazla değil. Depremde bakıyorsunuz bir bina yıkılmış, yanındaki ise ayakta. Bunlar aynı zeminde olmasına rağmen inşaat sırasında yetersiz malzeme kullanılması böyle bir sonucu meydana getiriyor” dedi.
 Moriwaki, Türkiye’nin 6 plakadan, Japonya’nın ise 4 plakadan oluştuğunu belirtti ve  şunları söyledi:“Japonya’da daha çok deprem oluyor ve sayısal olarak fazla. Japonya’nın arazisi Türkiye’nin yarısı kadar ama nüfusu daha fazla. Japonya’da en şiddetli deprem 9,7 şiddetinde olurken, Türkiye’de ise 7,9 şiddetinde. Türkiye’de depremin sayısı az ama ölümler fazla. Japonya’da ise depremler fazla ama ölümler az. Türkiye’de deprem haritasına bakıldığında İstanbul’da 30 sene içinde deprem olabilir. Buradaki deprem 7,4 büyüklüğünde olacağı tahmin ediliyor. Araştırmalar bunu gösteriyor. Özellikle Marmara Denizi’nde bulunan adalarda uzun zamandır deprem olmadı. Burada deprem olabilir diye söylüyorum. Kısa bir süre önce yapılan araştırmalar da bunu gösteriyor. Depremi durdurmak mümkün değil. Japon ve Türk insanı bunu kabul etmeli." Moriwaki ayrıca depremde inşaat ve yapım teknikleri hakkında da karşılaştırmalı ve görsel bilgiler sundu.
 Konferans sonrası Karabük Vali Yardımcısı Abdullah Acar tarafından Japonya Yurt Dışı İnşaat Şirketleri Derneği Genel Sekreteri Yoshinori Moriwaki’ye çeşitli hediyeler ve plaket takdim edildi.