Karabük Afad - Karabük İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü
HABERLER / ULUSLARARASI DOĞAL AFETLER VE AFET YÖNETİMİ SEMPOZYUMU
Tarih : 07.03.2016 Okunma : 1866

       Karabük İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ve  Karabük Üniversitesi (KBÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü  işbirliği ile 2-4 Mart tarihlerinde Hamit Çepni Konferans Salonu’nda gerçekleşen “Uluslararası Doğal Afetler ve Afet Yönetimi Sempozyumu ”sona erdi.
      Prof. Dr. Ö. Ahmet Ercan, Prof. Dr. Halil Kumsar, Prof. Dr. Alemdar Bayraktar ve Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu’nun davetli konuşmacı olarak katıldığı sempozyumda Türkiye’nin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına birçok üniversitenin farklı disiplinlerinden deneyim sahibi akademisyenler, AFAD İl Müdürlükleri, uzmanlar, doğal afetlerle ilgili hizmet veren kurum, kuruluş ve firmaların temsilcileri ile sivil toplum kuruluşlarından araştırmacılar bildiri sundu.
      Dünya'da doğa olaylarının afete yol açmasını engellemek için atılması gereken adımlar ile zarar azaltma, afete hazırlık ve müdahale konusunda bilgi paylaşımını artırmak amacıyla düzenlenen Doğal Afetler ve Afet Yönetimi Sempozyumu düzenlenen açılış programı ile başladı. Sempozyum açılış törenine  Valimiz  Orhan Alimoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Garnizon Komutanı J. K. Albay Cihan Ulukaya, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, AFAD Daire Başkanı Erkan Koparmal, Vali Yardımcımız Samet Ercoşkun,  İl Emniyet Müdürü Dr. Serhat Tezsever,  İl Afet ve Acil Durum Müdürü Gazanfer Erbay, Çankırı, Bartın, Kırşehir, Ankara, Kastamonu, Sakarya Zonguldak, Artvin,Ordu AFAD İl Müdürleri, Karabük İl Müdürleri, bilim adamları  ve öğrenciler katıldı.
    Sempozyum açılış konuşmalarını Karabük Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. İnan Keskin, Karabük İl Afet ve Acil Durum Müdürü Dr. Gazanfer Erbay, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ve Karabük Valisi Orhan Alimoğlu yaptı.
Sempozyumun ilk açış konuşmasını yapan KBÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat  Mühendislik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. İnan Keskin: “Doğal olayların afete dönüşmesini engellemek ve olan olaylardan ders çıkartmak için Sempozyumu düzenlediklerini belirtti.
Sempozyumda 150’ye yakın sunulacak bildirilerin içerikleri ile ilgili de bilgi veren Keskin “Meslek dallarına bakıldığında oldukça farklı disiplinlerden bildiler bize ulaştı. Sempozyumda depremler ve depreme dayanıklı yapı tasarımı, heyelanlar, kaya düşmeleri, hidromorfolojik afetler, plana dayalı kentleşme gibi başlıklarda bildiriler sunulacak.” dedi.
      İl Afet ve Acil Durum Müdürü Dr. Gazanfer Erbay da konuşmasının başında AFAD Başkanı’nın yoğun programından dolayı Sempozyuma katılamadığını belirterek teşekkürlerini ve selamlarını iletti. Erbay konuşmasında özellikle doğa ve insan kaynaklı afetlerin verdiği zararın önüne geçilebilmesi için en iyi savunmanın bilinçli bireyler yetiştirmek olduğuna vurgu yaptı.
     Karabük Üniversitesi ve AFAD işbirliği ile bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlamak amacıyla böyle bir adım atıldığını da aktaran Erbay, ayrıca “Bizler AFAD olarak devletin şefkat eliyiz, bu el  sadece kendi vatandaşlarımıza değil ülkelerinde zulüm gören, ülkemize sığınan insanlara da uzanmaktadır.” dedi.
    Sempozyumun davetlisi olarak gelen Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ise konuşmasında şunları dile getirdi: “Afet denilince Düzce ilk olarak 1999 depremleriyle anılıyor. Bizler afeti en yakından bilen olumsuz etkilerini yaşayan şehrin insanlarıyız. Bu sebeple bu Sempozyumu bu şehrin kızı olarak çok daha önemsiyor çok da kayıpları olan biri olarak afet yönetimin ne kadar önemli olduğunu kavramayı ümit ediyorum.

      Rektör Prof. Dr. Refik Polat da konuşmasına afetlerin Türkiye’de en çok yaşandığı bölgelerden birisinin Karadeniz olduğunu söyleyerek başladı.
    Batı Karadeniz’de yer alan bir Üniversite olarak söz konusu sempozyuma ev sahipliği yapmaktan onur duyduğunu belirten Polat “Bu sempozyumları gelenekselleştirmek istiyoruz. Hatta ilimizde her hafta sempozyum düzenlemek istiyoruz” dedi.
    Türkiye’de afetlerin önlenebilecekken sorumsuzca davranıldığından önlenemez olaylar haline geldiğine dikkat çeken Rektör Polat “Yurt dışında 9 şiddetinde deprem meydana geldiğinde can kaybı yaşanmazken Türkiye’de 6 şiddetindeki bir depremde can kayıpları meydana geliyor. Ülkemizde afet ve cinayeti ayırabilmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

      Sempozyumun açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Batı Karadeniz Bölgesi’nin afet riski altında olduğunu, özellikle deprem ve su taşkınlarının sıklıkla görüldüğünü belirtti.
    “Toplumumuzda ve bölgemiz olarak bilinçlendirme adına bu sempozyumun başarılı olacağına inanıyorum.” diyen Bakan Yardımcısı Ceylan, doğal afetlerin kaçınılmaz olduğunu fakat önceden tedbir alınarak hasarı en aza indirgemenin mümkün olduğunu kaydetti.
Mehmet Ceylan konuşmasında ayrıca doğal afetlere ilişkin hükümet icraatlarına da değinerek özellikle güvenli alanların oluşturulmasına yönelik yapılan çalışmalar kapsamında kentsel dönüşüme vurgu yaptı ve “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” ile ilgili bilgiler verdi.
Karabük Valisi Orhan Alimoğlu ise konuşmasına “Büyüklerimiz yeryüzünün kendi hesap alemi olduğunu söylerler, yani bir taraftan oluşurken diğer taraftan bozulur. Bu kâinattaki muhteşem ahenkle devam eder.” diyerek başladı. Karabük’ün tabiat olarak çok güzel dağları, tepeleri ve dereleri olduğunu söyleyen Vali Alimoğlu “ Üniversitelerin işi de ‘bütün insanları’ yetiştirmektir, insanlara bunları fark ettirmektir. Bir bütünün parçası olan insan meselesini iyi değerlendirmek gerekir.” diye konuştu.
      Açılış konuşmalarının ardından Maltepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan “İstanbul’da kentsel dönüşüm sorunları” Pamukkale Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Kumsar “Denizli İli Babadağ İlçesi Gündoğdu Mahallesi Uzun Süreli Heyelanın Nedenleri, Mekanizması ve Doğal Afet Açısından Değerlendirilmesi”, Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alemdar Bayraktar “Betonarme ve Yığma Yapıların Depremler Sırasındaki Performanslarının Gözlemsel ve Deneysel Verilere Göre Değerlendirilmesi” ve İstanbul MAG-Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Dr. Oğuz Gündoğdu “İstanbul Çevresinde Tehditler ve Çözüm Önerileri” konusundasunumlarınıyaptılar.
     Sempozyumda; depremler ve depreme dayanıklı yapı tasarımı, heyelanlar, kaya düşmeleri, zemin problemleri, hidro- meteorolojik afetler, afetlerle mücadelede risk analizi ve risk yönetimi, plana dayalı kentleşme konu başlıklarında 22 oturumda toplam 144 bilimsel çalışma katılımcılarla paylaşıldı.
     “Uluslararası Doğal Afetler ve Afet Yönetimi Sempozyumu 2016 ”  Safranbolu İlçesinde düzenlenen kültürel gezi ile başarılı bir şekilde sona erdi.