Karabük Afad - Karabük İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü
HABERLER / KBRN TATBİKATI
Tarih : 31.05.2016 Okunma : 373
20Mayıs 2016 tarihinde AFAD - Kardemir işbirliği ile SEVESO (Büyük Endüstriyel Kazaların Kontrolü ve Önlenmesi) kapsamında kimyasal sızıntı tatbikatı Kardemir A.Ş. de gerçekleştirildi.

     20Mayıs 2016  tarihinde AFAD - Kardemir işbirliği ile SEVESO (Büyük Endüstriyel Kazaların Kontrolü ve Önlenmesi) kapsamında kimyasal sızıntı tatbikatı Kardemir A.Ş. de gerçekleştirildi.   

    Kimyasal madde taşıyan tanker şoförlerinden biri kalp krizi geçirerek diğer tankere yandan vurur, ortama kimyasal madde yayılır ve sürücü araç içinde sıkışır.


    Olay yerine gelen AFAD ekibi A düzey KBRN koruyucu elbise giyerek keşif faaliyetine başlar. Kimyasalların ölçüm cihazlarınca ilk algılandığı noktadan sıcak bölge işaretlemesi yapılır. Şoförlerin durumuna bakmak için araçlara yanaşılır. Kalp Krizi geçiren şoförün sıkışık vaziyette olduğu belirlenir. Keşif ekibi olay bölgesinden güvenli alana bilgi vermek amacıyla gelir. Kimyasal sızıntının çok büyük tehlike arz etmediği ancak müdahalenin C düzeyi KBRN koruyucu kıyafeti ile yapılmasının uygun olduğunu AFAD yetkililerine bilgi verir. Kurtarma ekibi C düzeyi koruyucu kıyafetle olay yerine girer ve sıkışmış olan şoförü kesme – ayırma aletlerini kullanarak kurtarır. Kurtarılan kazazede ve kurtarma ekibi sıcak bölgeden çıkarken dekontominasyona tabi tutulur ve sağlık birimlerine teslim edilir.


    Sonra çevreye yayılan kimyasalların temizlenmesi amacıyla Kardemir A.Ş. İSG müdürlüğü tarafından olay yeri köpükle yıkanır.