Karabük Afad - Karabük İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü
HABERLER / KARABÜK AFAD BARTIN’ DA
Tarih : 17.08.2016 Okunma : 259

KARABÜK AFAD BARTIN’ DA

 

Hafta sonu komşu ilimiz Bartın’da yaşanan sel felaketi ile birlikte acil olarak olay yerine intikal eden Karabük AFAD Arama ve Kurtarma Ekipleri 2 günlük yoğun çalışmanın ardından İlimize döndü.

Karabük’ün yanı sıra Ankara ve Sakarya’dan gelen ekipler ile birlikte karayolunda ve birçok yerleşim alanında mahsur kalan vatandaşlara can simidi olan AFAD, Genelkurmay Başkanlığı’nın gönderdiği helikopter ile de birçok can kayıplarının yaşanmasını önledi.

13.08.2016 günü Karabük AFAD Müdürlüğü 6 arama kurtarma teknisyeni, 3 idari personel ile birlikte 3 adet arama kurtarma aracı, 2 adet bot, 5 motopomp ve muhtelif arama kurtarma ekipmanları ile bölgeye ivedi bir şekilde hareket etti. Saat 12 sıralarında Avara Bölgesinde otobüs içinde kalan 48 yolcunun tahliyesi için Bartın Sahil Güvenlik ekipleri ile koordineli çalışmaları sonucu ilk etapta 48 yolcu güvenli bir alana tahliye edildi. Karabük AFAD bölgedeki zarar gören yerlerde de önemli çalışmalar yaptı. Selden hazar gören binalarda 2 yetişkin, 2 çocuk, toplam 4 kişi AFAD’ın botları ile güvenli bölgeye tahliye edildi.  Yolda Kurucaşile’deki köprünün yıkık olmasından dolayı yolda mahsur kalan yaklaşık 130 aracın kontrollü olarak geçişini sağladı. Ayrıca havada arama kurtarma çalışmalarına da katılan Karabük AFAD Müdürlüğü burada da önemli çalışmalar yaparak, 65 yaşındaki bir bayanı çamurdan çıkararak güvenli bölgeye ulaştırdı.

Komşu Bartın İline geçmiş olsun der, afetsiz günler dileriz.