Karabük Afad - Karabük İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü
HABERLER / ARAMA KURTARMA TATBİKATI İLGİ TOPLADI.
Tarih : 25.08.2015 Okunma : 681
01-07 Mart Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında, 06.03.2012 günü İl Sağlık Müdürlüğü bahçesinde “kurtarma, yüksek katlardan tahliye ve trafik kazalarına müdahale” tatbikatı başarı ile icra edildi. Tatbikatta; Karabük AFAD ekipleri, İl Sağlık Müdürlüğü UMKE, İtfaiye Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü trafik ve asayiş ekipleri ile Kargaz görev yaptı.

01-07 Mart Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında, 06.03.2012 günü İl Sağlık Müdürlüğü bahçesinde “kurtarma, yüksek katlardan tahliye ve trafik kazalarına müdahale” tatbikatı başarı ile icra edildi. Tatbikatta; Karabük AFAD ekipleri, İl Sağlık Müdürlüğü UMKE, İtfaiye Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü trafik ve asayiş ekipleri ile Kargaz görev yaptı. Deprem nedeniyle hasar gören binada gaz kaçağına Kargaz ekipleri, bina girişinde meydana gelen göçükte gaz ölçümünü AFAD KBRN ekibi, duman tahliyesini İtfaiye Müdürlüğü, girişte meydana gelen göçükten yaralıların taşıma usulleri ile tahliyesini UMKE, AFAD ve İtfaiye Müdürlüğü, yüksek katlara kurtarma ekiplerinin sevkini İtfaiye Müdürlüğü, yüksek katlarda yaralı ve mahsur kalanlara müdahaleyi UMKE, yüksek katlardan yaralı ve mahsur kalanların sedye ve iple indirilmesini AFAD, triajı ve yaralıların ambulanslarla hastanelere sevkini UMKE, trafiğin düzenlenmesi ve yaralı yakınlarının binaya girişinin önlenmesini İl Emniyet Müdürlüğü, trafik kazasına müdahaleyi ve yaralıların kurtarılmasını da AFAD, UMKE ve İtfaiye Müdürlüğü ekipleri başarıyla yerine getirdiler ve izleyiciler tarafından sık sık alkışlandılar.
Tatbikatın başarılı geçtiğini ve yapılan tatbikatta kurumlar arası koordinenin hızlı bir şekilde sağlandığını söyleyen İl  Afet  Acil  Durum Müdürü Dr. Gazanfer Erbay,  "Herhangi bir afet ve acil durumda arama kurtarma faaliyetleri büyük önem arz etmekte olup, etkin ve hızlı müdahale etme sonucu birçok vatandaşımız sağ salim kurtarılmaktadır. Bu konuda ülkemizde arama kurtarma ekiplerimiz olan AFAD, AKUT ve UMKE ekipleri  başarılı çalışmalar yapmaktadır. Bu tatbikatı  ekipler arası koordinasyonu ve kaynaşmayı sağlamak ve bundan sonra ilimizde olabilecek herhangi bir acil afet durumunda en hızlı ve etkin bir şekilde müdahale etmek amacıyla  gerçekleştirdik." dedi.